Sistem kalınlığı
100 mm
Cam birleşimi
3M çift taraflı yapışkan akrilik köpük bantlı şeffaf polikarbon camdan cama yapışkan çıta ya da alüminyum derz profili
Sistem ağırlığı 
Yaklaşık 50 kg/m2
Boyutlar 
Mimari tasarım konseptine bağlı olarak özel en ve boyda üniteler (standart tek parça ünite boyutu max. 1.000 x 3.000 (h) mm)
Konstrüksiyon
Camlı ünitelerin arasında düşeyde taşıyıcı profilsiz sistem olup, dikme taşıyıcı profili camlı ünite kapı kasası ve dolu ünitelerin arasında yer almaktadır. Galvanize çelik zemin ve tavan profili (DIN EN 10327, DIN EN 10143) ya da alüminyum zemin ve tavan profili (EN 15088)

Camlı Ünite
2x10 mm temperli/lamine camlı - 2x1 mm temperli/lamine camlı
Cam yüzeyi 
Film kaplı cam, extra clear cam
Alüminyum yüzeyi 
E6/EV1 natürel eloksal, renkli eloksal ya da istenilen RAL renginde elektrostatik toz boyama (75 mikron)
Jaluzi 
Manuel ya da elektrik kumandalı 2 cam arası ortalanmış 25 mm ya da 50 mm genişliğinde yatay şeritler
Dolu panel 
18 mm suntalam ya da MDF formaldehit emisyonu sınıfı E1 (opsiyonel B1 sınıfı MDF ya da A1 sınıfı özel plaka)
Dolu panel yüzey 
Doğal ahşap kaplama, melamin, HPL laminat, kumaş, boyalı yüzey cam, çelik alüminyum, mıknatıslı, lake, projeksiyon ekranı, 3 boyutlu ya da akustik yüzeyli
Yalıtım 
60 mm kaya yünü, yoğunluk 52 kg/m3 (A1 sınıfı) 
Duvar organizasyonu
Ahşap ya da cam askılı raflar, yazı tahtası, mıknatıslı panel, organizasyonu duvarla entegre dolap sistemi
Kapı kasası
Önceden fabrika ortamında toplanmış 2,4 mm kalınlığında 25 mm alüminyum çerçeveli kapı ünitesi (kapı kanadı ve kilit üzerine takılmış)
Kapı kanadı 
Ahşap kapı kanadı ya da cam kapı kanadı. Ahşap kapı kanadı kanat kenarları sert ağaç üzeri natürel cilalı 40 mm ahşap kapı kanadı (doğal ahşap, HPL laminat, MDFlam kaplı ya da lake). Cam kapı kanadı 10 ya da 12 mm temperli camlı kapı kanadı ya da 5+5 mm lamine temperli camlı kapı kanadı
Kapı aksesuarları 
Mimari tasarım konseptine ve mekân için belirlenen güvenlik düzeylerine göre değişmektedir (standart barelli kilit, paslanmaz çelik ya da alüminyum kapı kolu). 
Profil klipsleme
Dikme ile cam profili ve dikme ile kapı profili birbirine klipslenmektedir.
Zemin ayarlama 
Çelik zemin ayarlayıcı kullanılır.
Bölme duvar konsepti 
Mekân (okul, hastane, ofis, otel, restoran, banka, kongre & toplantı alanı) fonksiyona göre değişmektedir.

Çift camlı bölme duvar kurulumundan önce dikkate alınması gereken konular: 

Bölme duvarlar, alüminyum profil konstrüksiyon içerisinde cam ve ahşabın çeşitli formlarda birleşiminden oluşmaktadır.   

Çift cam ve cam cama birleşimler buna örnek verilebilir: Altı dolu (ahşap) üstü camlı sistemler, altı ve üstü dolu, ortası camlı sistemler.

Ofis bölmelerinde yönetici ile çalışanlar arasında bir seperasyon söz konusu ise ve yönetici çalışanları ile göz temasında olmak isterken aynı zamanda odasında dikkati dağılmadan toplantı yapmak istiyorsa jaluzisini indirerek göz temasını engelleyebilir.

Jaluzili sistemler dikey veya yatay olarak imal edilebilir. Burada konstrüksiyonu belirleyen, bölme duvarın yapılacağı yerdeki tavan yüksekliğidir. Tavanın çok yüksek olduğu durumlarda (3,4-5 m) bölme duvarın bu yüksekliğe kadar çıkması istenmiyorsa, tavandan 2,4-2,8 m yüksekliğe kadar alçıpan indirilir. Ancak 2,4-2,6 m yüksekliklerin düşük kalabileceği, dolayısıyla basık bir atmosfere sebep olabileceği ofislerde bu sistem tercih edilmeyebilir.

Daha iyi anlaşılabilmesi için, çok yüksek tavanlı bir ofisin bölme duvar sisteminin kurulumunu birlikte planlayalım:

Yüksek tavanlı, yan yana birden fazla odanın büyük bir ofisi oluşturduğu geniş bir mekân düşünelim. Girişin yerini dikkate alarak, küçük ofislerin yan yana ve karşılıklı sıralandığını varsayalım.

·       Öncelikle ilk adım olarak; ısıtma ve aydınlatma giderleri başta olmak üzere dikkate alınacak unsurlarla birlikte tavan yüksekliği hesaplanmalıdır. Tavan yüksekliği belirlenirken; ısıtma, havalandırma ve aydınlatmanın yanı sıra ofis içi ses akustiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

·       Tavanda havalandırma kanalları, elektrik hatları (tavaları), yangın ve ısıtma boruları gibi yapı elemanları yer aldığından bu alanlarda kullanılacak malzemelerin seçimi de önemlidir. Yapı elemanları düşünüldüğünde, tavanın karolajlı (sökülüp takılabilir) yerleştirilmesi ve taş yünü veya metal asma tavan kaplaması ile çözümlenmesi uygun olabilir.

·       Ofisin büyüklüğüne uygun aydınlatma hesabı yapılarak tavanda karolaja eşdeğer aydınlatma armatürleri ve havalandırma apareyleri kullanılabilir (60x60 cm gibi).

·       Gerektiğinde tavan içerisine ulaşmak için tavana açılan müdahale kapakları da düşünülmelidir. Ofisler arası ses geçişini engellemek ve yalıtımı sağlamak için ofis duvarlarının tavana kadar 10 cm alçıpan ses bariyeri ile yükseltmek zorundayız. Böylelikle ısı, ses, ışık ve havalandırma hesaplarını düşünerek ofisimizi tasarladığımızı varsayalım.  

·       Bu hesaplamaların yanı sıra ofisleri yan yana ve karşılıklı sıralarken de koridorların genişliği dikkate alınarak koridordaki görüntü estetiği ve ofis bölme duvarlarının mekâna kattığı bütünlük hissine de dikkat etmek gerekir.

·       Yan yana ofisler birbirleriyle ve dışarıdan gelen ziyaretçilerle ilişki derecelerine göre sıralanmalıdır. Örneğin, Satın Alma ile Muhasebe ofislerine genellikle daha kolay ulaşılabilirken, teknik ofisler ve Ar-Ge gibi birimler daha gerilerde konumlanabilir. Toplantı odaları şirket içi birimlerin toplantıları için daha içeride olabilirken, dışarıdan gelen misafirler ve ortaklarla yapılan genel toplantıların yapılacağı ofisler dışarıya daha yakın konumlandırılmalıdır.

Alanı ana hatları ile nasıl böleceğimizi tasarladık, sıra bölme duvar seçimine geldi.

·       10 cm genişliğindeki sistemle; toplantı odaları, muhasebe, Ar-Ge ve Satın Alma birimleri dolu duvarlar halinde tasarlanabilir. Diğer birimleri altı dolu, ortası camlı, üstü dolu ve camlı kısımları jaluzili düşünebiliriz.

·       Alttan 90 cm dolu seçtiğimiz alan, kapı yüksekliğine kadar (2,1 – 2,2 m) çift camlı ve jaluzili olabilir. Ardından, önceden 2,6-2,8 m seçtiğimiz tavana kadarki alanı da dolu olarak belirleyip, dolu kısımların arasını 50 kg/m3 yoğunlukta taş yünü levha ile (zamanla yığılmalarını engelleyecek şekilde) uygun tarzda döşeyebiliriz. 

·       Tasarımın devamında kullanılacak camın seçimi önemlidir. Genellikle çift camlı sistemlerde 6 mm + 6 mm temperli cam kullanılır. Cam içerisine yerleştirilecek jaluzi montajı sonucunda; karşılıklı ofisler ve koridor, özellikle ışıklar yandığında düzgün bir atmosfere sahip olacaktır. Jaluziler manuel veya uzaktan kumandalı olarak tercih edilebilir.

·       Bu aşamalardan sonra tavsiye edilen; tüm sistemi içine dahil eden bir akustik hesaplamasıdır. Akustik hesabı yapılırsa, bölme duvarlarda gereksiz kalınlıklardan kurtulmak mümkündür.

·       Son olarak, çift camlı sistemlerin cam kalınlıkları hesaplaması sonucunda eşit çıkmayabilir (8 mm+6 mm gibi). Bu durumda cam seçimlerini 4+4, 5+5, 6+6 mm lamine cam olarak seçip, camlar temperli veya rodajlı olarak uygulanabilir. Aynı kalınlıkların söz konusu olduğu durumlarda da özel imal edilen akustik lamine camlar kullanılabilir.