KatalogBayilikTeklif Al

Alnowall Hareketli Bölme

ALNOWALL

Daha Kullanışlı,
Maksimum Verim!

Bilindiği gibi, insanların toplu olarak çeşitli etkinliklerle bir araya geldiği otel,hastane, üniversite, kültür merkezi, düğün salonu, tiyatro salonu, opera binası, şirketmerkezi gibi yerlerde geniş hacimli toplantı mekânlarına ihtiyaç bulunmaktadır.  

Yatırım maliyeti yüksek bu binalarda ileri dönük ihtiyaçlar dikkate alınarak genel toplanmaalanları; konferans salonu, toplantı salonu, tiyatro, opera, düğün salonu gibiisimlerle tasarlanır ve hizmete alınırlar. 

Bilindiği gibi insanların toplu olarak çeşitli etkinliklerle bir araya geldiği otel,hastane, üniversite, kültür merkezi, düğün salonu, tiyatro salonu, opera binası,şirket merkezi gibi yerlerde geniş hacimli toplantı mekanlarına ihtiyaçbulunmaktadır.  

Yatırım maliyeti yüksek bu binalarda ileriye dönük ihtiyaçlar da dikkate alınarak,genel toplanma alanları kısaca "konferans salonu", "toplantı salonu", "tiyatro","opera", "düğün salonu" adları altında tasarlanır ve hizmete alınırlar. 

Bu salonlar tasarlanırken, ister konuşma yapılsın, ister çeşitli enstrümanlareşliğinde konser verilsin, şarkı söylensin, sesin dağılmaması, çınlamamasıiçin,  duvar bölmepanelleri ve hareketli bölme duvarsistemleriyle mekanlar projelendirilir.

Bu salonlar tasarlanırken; konuşma yapılması, çeşitli enstrümanlar eşliğinde konserverilmesi veya şarkı söylenmesi gibi sesin dağılmaması gereken durumlarda duvar bölmepanelleri ve hareketli bölme duvar sistemleri ile sesi alanın her noktasına eşit olarakdağıtabilmek amacıyla akustik hesabı yapılmalıdır.

Bir konferans salonunun akustik hesabı yapıldığında salonun her yerinden sahnedeki sesineşit şekilde işitilmesi mümkündür.

Salonlar genel ihtiyaç için tasarlandığından aynı anda farklı etkinlikler söz konusuolduğunda, genel akustik değerleri içerisinde bölünerek daha küçük ve birbirinden farklıbölünmelere cevap vermeye uygun hale getirilirler.

Bu bölünmeleri geçici olarak sağlayan ve etkinlik sona erdiğinde salonu tekrar eskihaline dönüştürmek için kullandığımız materyallere kısaca hareketli bölme duvar adınıveriyoruz.   

Hareketli bölme duvarlar ve  ara bölme sistemleri imal edildikleri fizikiözellikleri itibariyle; kabaca alüminyum profil bir çerçeve karkas içerisine sesizolasyonunu sağlayan malzemelerin sıralandığı, dışının ise suntalam, MDFlam gibikoruyucu malzemelerle kaplandığı, akustik hesabı yapılarak sesi emen ve iletilmesiniengelleyen çeşitli (taş yünü, ahşap bölme, ses izolasyon keçeleri, mantarlevhalar, duvar bölme sistemleri, paslanmaz çelik sac) malzemelerden meydana gelenpanellerdir. Bu paneller yan yana dizilerek geçici sabit bir duvar elde edilir.  

Bir otelin balo salonu şantiyesi, H= 6,6 m. 2 adet çift kanatlı kapılı.

Bunu teknik olarak incelemek gerekirse, panellerin art arda olacak şekilde üzerindehareket ettiği bir rayın, çelik konstrüksiyona asılarak sabitlenmesi üzerine birsistemdir. Panellerin iki duvar arasında ve ray üzerinde hareket ettirilerek, kızaklarınaşağı yukarı hareketi ile yere ve birbirlerine sabitlenmesi amaçlanır.

Ses izolasyonunun sağlanması için; bölme duvar sistemleri,  ara bölmesistemleri ve duvar bölme panellerinin alt ve üst yüzlerinde aşağı yukarı hareketeden kayıtların yere ve asıldığı raya basmak suretiyle ses bariyeri oluşturarak sonpanelin de kilitlenmesi ile sabit ses izolasyonu sağlayan duvar elde edilmişolur.       

Panellerin genişliği 80-110 cm arasında değişir. Yüksekliği ise 2,4 ile 12 m arasındadeğişebilir. Firmamızın bugüne dek imal ettiği maksimum panel yüksekliği 9,45 metredir.Hareketli bölmelerimiz, ülkemizde 100’den fazla otel, hastane, konferans salonu ve düğünsalonu gibi kurumda tercih edilmiştir.

Daha iyi anlaşılabilmesi için örnek vermek gerekirse; hareketli bölmeler, 25 mgenişlikte uzay kafes tavan altında yerde kullanılabildiği gibi, 1000 m2 bir alanda 8-10bölüm haline gelebilen ve her birinin ders verilen sınıflara dönüştüğü, istendiğinde isetüm panellerin park yerlerine toplanarak alanın konferans salonuna dönüştüğü projelerdede uygulanabilmektedir.

Hareketli bölme duvarlar ve duvar bölme sistemlerinin dış yüzeyleritasarımları gerçekleştiren mimarların taleplerine göre şekillenmektedir. Bazı panellermobilyacıların imal ettiği işlemeli çıtalı yüzeylerle kaplandığı gibi, ayna ve paslanmazçelik sac malzemelerin kullanıldığı dekoratif yüzeyli projeler de yapılmakta, tasarımkararını ise projeyi yapan mimar vermektedir.  

Hareketli bölme duvarlar ve ahşap bölmeler genel olarak 45- 57 dBaralığında imal edilmektedir. Her bir dB için ayrı iç malzeme katmanına ihtiyaç vardır.Bu malzemelerin seçimi ise yapılacak akustik hesaba göre belirlenmektedir.

 

Hareketli Bölme Duvarların İmalat Çeşitleri

a. Manuel (El ile hareket ettirilen panellerin yere sabitlenmesi kam mekanizmasıveya kriko ile sağlanmaktadır)

Bir otelde manuel hareketli bölme duvar uygulamamız.

b. Yarı Otomatik (Panel kızaklarının elektrik motoru ile hareket ettirildiği,panellerin birbirlerine, mıknatıs özelliği kazandırılan aygıtlarla kilitlendiğisistem) 

Otomatik hareketli bölme duvar.

c. Tam Otomatik (Panellerin parka paneller üzerindeki zincir mekanizması ilealınıp, sonra sırayla aynı mekanizma vasıtası ile dizilerek sabit bir duvar halinegetirildiği sistemlerdir.)

Altınbölme olarak manuel ve yarı otomatik hareketli bölme duvar imalatları yapmaktayız.Tam otomatik sistemler dünyada imal ediliyor olsa da maliyetlerinin çok yüksek oluşundandolayı pek tercih edilmemektedir.

Manuel sistemler iç mekanizma sistemleri dolayısıyla her iki yüzü dolu olarak imaledilmektedir.

Yarı otomatik sistemler ise, çift taraflı jumbo camlar kullanılarak 6 m yüksekliğe kadarimal edilmekte, böylece iki salon arasında geniş bir görüş alanı oluşmaktadır. Yarıotomatik 15 metrelik bir duvar en fazla 1,5-2 dakikada açılıp toplanabilmektedir.

Hareketli bölme duvarlar tam kapalı iken geçişler tek veya çift kanatlı kapılarlayapılır. Yönetmeliklerin gerektirdiği şekilde, bazı işletmelerde (30’-60’) yangındayanımlı olarak imal edilmeleri istenmektedir. Bu durumda panel yüzeyleri yangındayanımlı malzemelerden imal edilmekte, üzerlerine yangın dayanımlı cila atılmaktadır.

Mimarlarımıza ve proje ofislerimize tasarımlarında ara bölme sistemlerive hareketli bölme duvar sistemleri alanında her zaman destek olmayaçalışıyor, ön keşif ve çizimlerle projelerinde yardımcı oluyoruz.  

Detay
-
-
-
-
-
Projem Var
İsim Soyisim
Telefon +90
E Posta