Cam, özellikle estetik ve görselliğin ön plana çıkarılmak istendiği iç mekânların duvar ve tavan kaplamalarında tercih edildiğinde, uygulandığı alanlara daha ferah, daha geniş bir görünüm kazandırmaktadır. Alışveriş merkezleri, otel, ev, havalimanı, hastane, müze gibi pek çok mekânın dekorasyonunda kullanılmaktadır.

Cam kaplama uygulamaları; cam levha, cam mozaik, cam panel, cam fayans gibi seçenekler ile kullanılacağı alanın ihtiyaç ve beklentisine göre yapılmaktadır.

Her renge boyanabilen ve kullanıldığı alanın kusurlarını örten, bulunduğu yüzeyi koruyan, hijyenik olduğu kadar fonksiyonel ve zengin dekoratif özelliği ile de göz dolduran cam, iç mimarinin vazgeçilmez seçenekleri arasında yer almaktadır. Kaplama olarak da kullanılabilmektedir.

Örneğin; ayna kaplama pek çok alanda uygulandığı mekânlara derinlik, değer ve estetik katmaktadır. Diğer bir kaplama örneği de cam mozaik kaplamadır. Sayısız renk, desen ve ebatta üretilen, uygulandığı alanlara karakteristik özellikler katan cam mozaikler, estetik görünümüyle olduğu kadar kolay uygulanabilen yapısı ile de fonksiyonel bir kaplama malzemesidir.