Laboratuvar Sistemleri İnovatif ve Ergonomik Çözümler

Altınbölme laboratuvar sistemleri

Bir laboratuvar kurmaya karar verdiğinizde birinci adım fiziksel planlamanın doğru yapılmasıdır. Laboratuvarda bulunmasını istediğiniz her bir unsur, hareket ergonomisi prensiplerine göre konulandırılmalı, şimdi ve gelecekte doğabilecek tüm ihtiyaçlar önceden belirlenerek yerleşim planı bu çerçevede hazırlanmalıdır.

Gözden kaçabilecek küçük bir nokta ilerleyen aşamalarda büyük sorunlara dönüşeceği için bu konuda mutlaka deneyimli ekiplerle çalışılmalıdır. Proje grubumuz, bu alanda ki talepleri ve ihtiyaçları iyi bilmektedir. Bizimle çalışmayı düşündüğünüz andan itibaren biz sizin proje danışmanız gibi çalışırız. Bu birliktelik, laboratuvarınızın kurulmasından sonraki aşamalarda da devam eder.

Yerleşim planında, tüm istekler gösterilmeli ve proje ile ilgili hiç bir belirsizlik olmamalıdır.

 • Tezgahların pozisyonları
 • Tezgah altı ve tezgah üstü dolaplar
 • Tesisat servis kolonlarının konumları
 • Tezgah üstü raflar
 • Teknik gaz çıkış noktaları
 • LPG veya Doğalgaz çıkış noktaları
 • Lokal emicilerin konumları
 • Elektrik prizleri ve sigorta kutuları
 • Çeker ocakların konumları
 • Güvenlik dolaplarının konumları

Hava giriş ve çıkış noktaları gibi unsurlar, yerleşim palanın sağ tarafında tanımlanan sembollerle proje üstünde gösterilmelidir. Bu şekilde sembollerin kullanılması projeyi sadeleştirir ve daha okunaklı hale getirir.
Başlangıçta doğru bir yerleşim planının hazırlanması her aşamada işimizi kolaylaştırır. İhtiyaçları bir bütün olarak görebilir ve tüm prosesleri yönetebiliriz. Proje maliyetinin doğru çıkarılması, montaj sürecinin kontrolü, zamanında teslim gibi daha bir çok avantaj sayabiliriz. Planlama
aşaması asla atlanmamalı ve mutlaka gerekli zaman verilerek tüm ayrıntılar düşünülmelidir.

Laboratuvarınızı mevcut bir mekana kurmayı düşünüyor iseniz, Iyi bir röleve alınmalı mevcut tesisatlar mutlaka belirlenmelidir. Yerleşim planını sizin nezaretinizde birlikte hazırlamamız ideal yerleşimibulma açısından önemlidir. Autocad programı ile sayısız alternatifi birlikte değerlendirir, deneyimli ekibimizin ve sizin talepleriniz doğrultusunda tüm ihtiyaçları eksiksiz olarak planlama aşamasında belirleyebiliriz.

laboratıvar sistemleri

Laboratuvar binanız henüz yok ise! Yeni bir laboratuvar binası yaptırmayı planlıyorsanız bizimle bu aşamada mutlaka irtibata geçmelisiniz. Size yapmayı düşündüğünüz laboratuvarlarla ilgili idaeal alanları belirleme ve bu alanlarda ki çalışma düzenleri ile ilgili öneriler sunabiliriz. Bu aşamada projeye müdahil olmamız başlangıçta öngörülemeyen bir çok detayın projeye dahil edilmesini sağlar.

Tesisat planlarının hazırlanmasında ilgili yerel yönetmelikler mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu ilerleyen zamanlarda laboratuvarınızın akreditasyonu içinde önem teşkil eder. Laboratuvarlarda güvenlik giderek artan bir zaruret haline gelmektedir.

Doğal gaz tesisat yönetmeliği, elektrik tesisat yönetmeliği, yangın yönetmeliği gibi her ülkede veya şehirde farklılık gösteren yönetmelikler uzun tecrübeler sonunda geliştirilmiş olup her biri can güvenliği açısından gereklidir. Sonradan doğabilecek kazalarda birinci derecede sorumlu olmamak için laboratuvarınızın tesisatlarını mutlaka ilgili yönetmeliklere göre yaptırmalısınız. Planlama aşamasında onaylı tesisat planlarına yeterli bütçe ayrılmalıdır. Laboratuvarınızın şimdiki veya gelecekteki akreditasyonları için bu konu önemlidir.

Doğru Fiziksel Planlama

Fiziksel planlamaya başlangıç aşamasında yeterince zaman ayrılmalı, tüm çalışama hareketleri daha önceki tecrübe ve bilgilerden yararlanarak gerçeğe en yakın şekilde saptanmalıdır. Tezgahların ve diğer laboratuvar argümanlarının pozisyonları buna göre yapımalıdır. İleride doğabilecek taleplerde düşünülerek boş alanlarda bırakılmalıdır.

Radon serisi, uzun yılların tecrübe ve birikimleri ile tasarlandı. Yüzlerce laboratuvar kullanıcısının talep ve istekleri dinlendi ve üzerinde titizlikle çalışılarak birçok detay çözüldü. Radonun her bir parçasında bir ihtiyacın yansımasını görebilirsiniz.

Spor sistemlerinin bağlantı noktalarından, raf altı açılandırılabilir lambalara, her bir parçanın sökülüp-takılabilir olmasına kadar bir çok detay kullanıcıların bize aktardıkları ihtiyaçların bir sonucu olarak ortaya çıktı. Bu kadar fonksiyon ve özelliği taşıyan Radon, kolektif bir çalışmanın ürünüdür. Bilim insanlarının, bilimsel hayal gücünün, bizim mühendislik ve üretim bilgimizle hayat bulmasıdır.

İlerleyen kısımda Radon serisini daha yakından tanıtıp ürün modülasyonu hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Radon sersinde ucu sivri vida kullanılmaz. Yüzde yüz modülerlik ilkesi prensiplerine göre tasarlanmıştır. Tüm taşıyıcı sistem galvanize çelikten sheet-metal tekniği ile üretilir.

Taşıyıcı ayaklar dikey ve yatay tüm kuvvetlere karşı koyacak şekilde tasarlandı. Tezgahlara, zaman içinde ağır yüklerinde uygulanabileceği düşünülerek taşıyıcı kesitleri belirlendi. Yatay ve düşey taşıcıların birleştiği düğüm noktaları titreşim hareketini minimize edecek şekilde çözüldü. Tezgah yüzeylerine koyulan cihazların hassasiyetini yitirmemesi için salınım yapmamaları gerekir. Radonu tanıdıkça ve her biri bir ihtiyacın tezahürü olan detaylarını gördükçe daha da seveceğinizi ümit ediyoruz.

Laboratuvar personeli işleri gereği önemli ergonomik riskler altındadırlar.
Uygun olmayan bilinçsiz bir çalışma:

 • Yanma, kramp
 • Parmak, bilek şişmesi, karıncalanması
 • Kol, dirsek, boyun ve omuz ağrıları
 • Bel ağrısı
 • Uyuşma, güçsüzlük veya yorgunluk önemli uyarıcı belirtileri ve bulguları oluşturmaktadır.

Laboratuvarın iç dizaynı, kaldırma, taşıma ve tekrarlanan hareketler minimize edecek şekilde planlanmalıdır. Ayakta çalışma oturarak çalışmaya göre daha az yorgunluk vereceği için tercih edilmelidir.

Laboratuvar cihazları ve kullanılan ekipmanlar, gereksiz performans kayıplarını ve vücut zorlanmalarını önleyecek şekilde yerleştiril
melidir. Ters hareket, uzanma yada dönme gibi vücudu zorlayacak düzenlemeler ek ekipmanlarla minimize edilmelidir. Dolapların yüksek noktalarına erişmek için merdiven kullanılmalı veya deney düzeneklerinin laboratuvar içinde gezdirilmesinde tekerlekli tezgahlarda yararlanılmalıdır.

Laboratuvarınızı planlarken temel ergonomi ilkerini mutlaka dikkate almalısınız

Laboratuvar ortamında her gün yinelenen hareketlerden biri olan yüksek raflardan malzeme alma durumlarında uzanmak için fazla zorlanımamalıdır. Mümkün olduğunca az kullanılan malzemeler yukarılara kaldırılmalıdır. Bu tip yerlere erişimde tabure gibi aparatlar olabildiğince pratiklik sağlar.

Kaymalara ve düşmelere karşı dikkat edilmelidir. Özellikle yanıcı veya cam gibi kırılgan malzemeler de daha dikkatli davranılmalıdır. Patlayıcı ve yanıcı kimyasal malzemeler belirli standart daözel üretilmiş saklama dolaplarında muhafaza edilmelidir. Üst dolap kapakları kalay açılabilmeli kapakları yavaşlama özelliğine sahip menteşe sistemi kullanılmalıdır. Herhangi bir sarsıntıda cam malzemelerin dökülmemesi için tutucu aparatlar kullanılmalıdır.

Gündelik kullanılan malzemeler tezgahın hemen üstünde ki üçüncü erişim bölgesinde ki açık rafdan istifade edilmelidir. Bu raflar size masa düzenini kurmada ve tezgah hakimi yetinde büyük kolaylık sağlayacaktır. Tezgah üzerine malzeme indirip kaldırırken olabildiğince dik pozisyonda olmaya dikkat edilmelidir. Bu hareketler omurlar arasında ki kıkırdak dokuya zarar verir. Aslında insan vücudu doğru pozisyonda tutulursa tahmin edilenden daha ağır yükleri kaldırabilir. Halterciler buna iyi bir örnektir. Bütün mesele doğru duruş şeklidir. Ama yinede belli kilonun üzerinde ki yükleri kaldıracaksanız mutlaka yardım almalısınız. Çünkü telafisi olmayan bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Tezgah Yükseklği:

Ayakta çalışma esnasında, eğilme ve bükülme hareketini en aza indirecek tezgah çalışma yüksekliği, yetişkin bir insan için 90 cm olarak kabul edilir.

Kol Uzanma Mesafesi:

Sürekli kullanılan ekipmanlar kol uzanma mesafesinde olmalı, malzemelere uzanırken eğilme ve bükülme hareketi yapılmamalıdır. Tezgah üstündeki açık raflar mükemmel çalışma kolaylığı sağlar. Rahat erişme mesafesinde olması kayıp zamanları minimize eder. İyi Planlanmış Bir Laboratuvar Alanı, Yoğun Çalışma Koşullarının Sebep Olduğu İncinme ve Stres Gibi Problemleri Engeller.

İyi planlamış bir laboratuvarda kişinin vücudu konforlu ve uygun bir şekilde pozisyon alacağı için aşağıda belirtilen problemler en aza indirgenir.

 • Sırt ağrısı ve omurga incinmeleri
 • Boyun, omuz, kol ağrıları (RSIS) gelişmesi
 • Ayaklarda dolaşım bozuklukları
 • Sırt ağrısı ve omurga incinmeleri, genellikle
 • Ayaklarda dolaşım bozuklukları

Sırt ağrısı ve omurga incinmeleri, genellikle uzun süre eğilerek çalışma veya oturarak çalışmanın bir sonucudur. Bu nedenle laboratuvarlarda ayakta ve zaman zaman dinlenmek için yüksek taburede (tekerleksiz- döner) çalışmak uygundur.

Boyun omuz ve kol ağrıları, uzak bölmelere uzanma gibi kasları ve eklemleri aşırı zorlamanın sonucudur. Bu nedenle sıklıkla kullanılan ekipmanlar rahat erişebilecek yerlerde olmalıdır. Ayaklarda dolaşım bozukları, çok fazla ayakta kalmanın bir sonucudur. Laboratuvar da ayakta çalışma esnasınıda dikkate alarak yüksekliği ayarlanabilir tekerleksiz ve döner bir tabure oldukça rahatlatıcı olacaktır. Laboratuvar Ortamlarında Uzun Süreli Bilgisayar Başında Oturarak da Çalışılabilir:

Bu şartlarda ergonomik oturarak çalışma kurallarına dikkat etmek gerekir. Aslında bu oturarak çalışılan tüm ortamların kronikleşmiş bir problemidir. Çünkü insan, vücut yapısı gereği hareket etmek için yaratılmıştır.
Oturarak çalışmada unutulmaması gereken başlıca kurallar şunlardır.

Mümkün olduğunca dik açı ile oturulmalıdır.

 • Ayaklar yerde düz bir şekilde durmalıdır.
 • Monitörün tepe noktası göz seviyesinden 15° kadar aşağıda durmalıdır.
 • Baş hiç bir zaman geriye doğru tutulmamalıdır.
 • Pozisyonunuzu düzenli olarak değiştirmelisiniz.
 • Masa dizlerden en az 5cm yüksek olmalıdır.
 • Masanın alt derinliği bacağın tam uzaması için yeterli olmalıdır.

Doğru fiziksel planlama

Doğru malzeme seçimi

Planlanlama aşamasında, kullanılacak malzemeler, yapılacak çalışmalara göre belli standartları karşılayacak şekilde seçilmelidir. Burada esas olan, yapacağımız çalışmaya göre uygun standartlarda haiz malzemenin seçilmesidir. Örneğin çok başlıklı bir su fittingi seçimi sırasında farklı kafaların birleşim yerine yapılacak lehim; dın l-ag 55:sn değerinde olmalıdır. Bu değerler uzun tecrübeler sonucunda test edilerek saptanmıştır. Yine aynı şekilde musluğu ana malzemesi; pirinç dın 17660-cuzn39pb3 ve nikel olama özelliği laboratuvar sufttinglerinde mutlaka olması gereken bir standarttır. Bunun gibi tezgah yüzeyinin belirlenmesinde de yapılacak deneyler ve kullanılacak kimyasal maddelere göre en uygun malzeme seçilmelidir.

Eğer daha çok biyolojik deneylerin yapıldığı bir hayvan laboratuvarı planlıyorsak tezgah yüzeyi paslanmaz olmalı veya yüksek sıcaklılarda ve yoğun asitlerle çalışacaksak endüstriyel seramik tercih edilmelidir. Tercih edilecek endüstriyel seramik malzemelerin hangi standartları taşıdığına bakılmalı, bunlardan yapacağımız çalışmalarla ilgili en uygun malzeme seçilmelidir. Laboratuvarlarda kullanılan tüm malzemelerin kullanım amacına uygun standartlar saptanırken geçmiş yılların birikim ve tecrübelerinden yararlanılmalıdır.

Standart bir iş için uygun olabilirken başka bir çalışma için uygun olmayabilir. Ayrıca ihtiyacın üzerinde özeliklere ve standartlara sahip malzemelerde gereksiz yere proje maliyetinin artmasına neden olabilir. Laboratuvar içi tesisatlar mutlaka belli yönetmeliklere göre yapılmalıdır. Mekani tesisat ( Doğal gaz, atık su, temiz su,havalandırma) , elektrik tesisatı ve laboratuvar ortamında kullanılan özel gaz tesisatları, bu konuda yeterlikleri olan kişilerce ilgili yönetmeliklere göre planları hazırlanmalı ve yerel kurumlardan onay alınarak uygulama aşmasına geçilmelidir.

Doğru Malzeme Seçimi

Endüstriyel Seramik: Tezgâh yüzeyi de yine bloklar halinde üretilmiş ekpare, DIN EN 12916 Standartlarında üretilmiş Endüstriyel Seramik tezgah yüzeyidir.

Paslanmaz Çelik: Tezgâh yüzeyi 1,00 ve 1,20 mm kalınlıkta 316 AISI Cr/Ni paslanmaz çelikten üretilmiştir bitmiş tezgah kalınlığı 30 mm, su tutucu yükseltileri ile de 37 mm olmaktadır.

Kimyasal Kompak: Tezgâh yüzeyi de yine bir Compact Laminat olup Phenolic Resin tezgah yüzeyidir. Diğer Compact’lara artı olarak Dış yüzey tabakası asit ortamına karşı yüksek derecede dayanıklıdır.

Epoksiresion: Tezgâh yüzeyi tamamen blok halinde üretilmiş kimyasal esaslı bir tezgah yüzeyidir. Tamamen homojen bir malzeme olup asit ortamına karşı yüksek derecede dayanıklıdır.

Polypropylen: Tezgâh yüzeyi tamamen, adı ile anılan Polypropylen malzemeden yekpare olarak üretilmiştir.

Laboratuvar fitinglerinde akışkanlarla temas eden parçaların pirinç malzemeden DIN 17660- CuZN39Pb3 standardını sağlaması gerekir. Birleşimlerde kullanılan lehim kadmiyum içermemelidir.

Fitting Renk Kodları EN13792:2000

Laboratuvar tezgahları sürekli dış zorlamaların etkisi altındadır Statikte cisimler rijit olarak kabul edilir. Hakikatte hiçbir cisim rijit değildir. Dış kuvvetlerin etkisi altında bütün cisimler biçimlerini az veya çok değiştirirler. Cisimlerin bu biçim değiştirmeleri kuvvetin etkisi kalktıktan sonra, ya tamamen kalkar ve cisimler eski ilk durumlarını alırlar veya biçim değişikliği az veya çok kalır.

Cisimlerin biçimlerini geçici olarak değiştirip tekrar eski biçimlerine dönmelerine “elastik değişme” denir. Cisimleri biçimlerinin kalıcı değişmeleri ise “plastik değişme” olarak adlandırılır. Cisimlerin kalıcı değişikliğini bilmek ve bunu bilinçli kullanabilmek, konstrüktör için çok büyük bir avantajdır. Radon taşıyıcı sistemi, galvaniz çelikten saç büküm tekniği ile üretilir.

Her büküm işlemi malzemenin gerilme değerlerin yükselterek taşyıcılığını artırır. Bükümler esnasında çelik malzemede plastik değişimler meydana gelir. Bu değişimler özel tekniklerle hassas bir şekilde hesaplanarak ölçü toleransları milimetrenin onda birinden daha azdır. Radon çelik taşıyıcı sisteminin bu ölçü hassasiyeti modülerlik ilkesi gereği olmazsa olmazıdır.

Servis Sistemleri

Servis sistemi nedir?

Servis sistemi, laboratuvarlarda kullanılan gaz, vakum, su, elektrik, data vb. tesisatların, belirli standartlara bağlı kalmak koşulu ile kullanıcıların en rahat erişebileceği ve kullanacağı şekilde servis edilebilmesi için kurulmuş düzeneklerdir.

İyi bir servis siteminin ihtiyaçlara göre planlanması gerekir. Şimdi ve gelcekte doğabilecek ihtiyaçlara göre tesisat hatlarının yapılması gereklidir.

 • Asma servis sitemi
 • Sütun servis sistemi

Asma Servis Sistemi

Laboratuvarlarda çalışma tezgahlarının geniş olması kulanım açısından bir çok avantaj sağlayabilir.

Asma servis isteminin avantajlarından biri de gaz tesisatlarının yukarıdan daha emniyetli bir şekilde taşınabilmesidir. Özellikle yanıcı gazların taşınması ile ilgili yönetmeliklerde gaz tesisat borularının açıktan çekilmesi için çok uygun bir sistemdir.

Sütun Servis Sistemi

Tesisat çıkışları dikey panellerden verilir. Çalışma ergonomisi açısından sağladığı avantajlardan dolayı bu tip servis sitemleri, kullanıcılar tarafından oldukça yaygın olarak tercih edilir.

Sütun servis sistemi, kullanıcıya, hareket ergonomisine uygun servis sitemi sağlar. Uzanma bölgeleri ergonomik sınırlar içindedir. Fitingler, rahatça uzanılacak şekilde kullanıcıya dönüktür.

Altınbölme Laboratuvar Sistemleri, Özel Proje Geliştirme konusunda deneyimli ve uzman kadrosu, modern hizmet anlayışı ve uluslararası vizyonuyla hizmet vermektedir. Altınbölme uzmanlığı ve deneyimiyle fonksiyonel tasarımları ve üstün kalitesiyle modüler Laboratuvar Sistemleri üretmektedir.