İşimizin Terminolojisi

Ofis bölme, yapı terimleri

Daha önce ofis yenilme veya tadilatı yaşamış olsanız da veya ilk kez bir ofis dekorasyont şirketi ile çalışmayı düşünüyorsanız, bazı endüstri terminolojilerinin bilinmesi faydalı olabilir. Aşağıda, sektörümüzdeki bazı jargonların anlamları listelenmiştir.

BREEAM
Bina Araştırma Kuruluşu Çevresel Değerlendirme Yöntemi’nin (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) kısaltmasıdır . İlk olarak 1990’da tanıtılan bu derecelendirme sistemi dünyanın birincil sürdürülebilirlik değerlendirmesi haline gelmiştir. BREEAM derecesi almak için, bir binanın lisanslı bir BREEAM değerlendirme kurumu tarafından bir üçüncü taraf sertifikasyonundan geçmesi gerekecektir.

Cat A montajı
Basitçe söylemek gerekirse, Cat A montajı kabuk ve maça aşamasını izler ve binanın tamamen işlevsel olmasını sağlar. Elektrik hizmetleri ve genel aydınlatma gibi tüm standart tesislerin kurulumunu kapsar, ancak dekor ve iç tasarım özelliklerini içerecek şekilde daha fazla kapsamaz.

Cat A + fitting
Cat A + fitting, öncelikle yer sahipleri için önemlidir. Toplantı odaları ve mutfak gibi Cat B’nin ilkel özelliklerinin eklenmesiyle standart bir Cat A’nın tüm öğeleri oluşur. Bu jargon, sözkonusu alanı kiralayanların, alanı kullanabilmeleri için ihtiyaç duyacakları temel özellikleri içermesi anlamındadır.

Cat B uyumlama
Cat B uyumlama, projeyi Cat A sürecinden devam ettirir, boş alanı dekore eder ve tamamen mobilyalı bir ofise dönüştürür. Cat B prosedürü, binayı kullanacak personelin özel ihtiyaçlarını dikkate alır ve alanı kendi gereksinimlerine göre ayarlar.

Coworking (Sanal Ofis)
Giderek daha popüler bir fenomen olan coworking, küçük işletmelerin çalışma şeklini değiştiriyor. Bir coworking binası ya üyelik için ücret alır ya da “kullandıkça öde” esasına göre çalşır. Tesis kayıtlı üyeler için ofis alanlarına ve ortak çalışma alanlarına erişim sağlar. İşbirliği ortamları farklı şirketler tarafından paylaşıldığından, genellikle güçlü bir topluluk duygusunun ortaya çıkardığı girişim ruhunun yüksek olduğu yerlerdir.

Design and Build (Tasarla ve Yap)
Bu kavram, tek bir şirketin, tasarım veya inşaat hizmetlerinin, bir uyum ya da yenileme projesini tamamlamada sorumluluğu üstlendiğini gösteren bir projeyi ifade eder. Yüklenicilerin belirli bir tasarım sunmayı teklif edeceği geleneksel “tasarım-ihale” modelinin aksine, Design and Build tek bir sorumluluk noktası sağlar, tasarım ve inşaat aşamalarının örtüşmesine izin verir. Projenin daha ucuz bir maliyetle ve daha kısa sürede bitirilmesini sağlayarak, verimliliği ve güvenilirliği artırdığı için müşteriye yarar sağlar.

Detail and Build (Detayladır ve Yap)
Tasarımın müşteri tarafından sağlandığı ve işin yürütülmesi için yüklenici firmanın sorumluluk aldığı bir proje alımıdır. Geleneksel inşaat projelerinden farklıdır, çünkü sabit bir fiyat ve program vardır. Proje riski tasarım ve inşa şirketi tarafından üstlenilir.

Fitwel
Binaların sağlık üzerindeki etkilerini değerlendiren ve bina sakinlerinin refahına fayda sağlayacak özel mimari uygulamaları teşvik etmeyi amaçlayan bir bina sertifikalandırma sistemidir. Bir binanın sağlık üzerindeki etkisini değerlendirirken, aşağıda belirtilen kriterlere dikkat çeker.

Toplum sağlığı
Çalışan güvenliği ve binanın tasarımının fiziksel aktiviteyi ne ölçüde teşvik ettiği.

Ofisin yerleştirilmesi
Ofisin yerleştirilmesi, çalışanlarının taleplerini yerine getirmesini sağlamak için bir ofis alanının geliştirilmesini gerektiren bir projedir.

Ofi Yenileme
Bu, artık amaçlarına uygun olmayan bir ofise uygun bir Cat B teslim edilmesini gerektirir. Bu genellikle yeni işgalciler için bir alanın yeniden düzenlenmesinin gerekliliği ve spesifik gereklilikleri veya giyilen ve tarihlenen bir alanı tazeleme isteği ile ortaya çıkar.

Shell and Core (Kabuk ve çekirdek)
Bu terim, Cat A aşaması başlamadan önce bir binada gerçekleştirilen prosedürü ifade eder. Sürecin bu ilk aşaması, asansör ve merdiven boşluğu gibi unsurlar da dahil olmak üzere, binanın kendisinin iskelet ve yapısının inşasını kapsar. “Kabuk ve çekirdeğin” sonunda etkin bir zenginlik olanakları için zemin hazırlayan boş bir tuvaliniz olmalıdır.

Alan planı / alan denetimi
Bir kurum hakkındaki bilgilerin personelin gereksinimlerini belirlemek için harmanlandığı ve analiz edildiği bir süreçtir. Bu veriler daha sonra personelin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde uyum planları oluşturulmasında kullanılır.

WELL Building Standard (En iyi yapı standartı)
IWBI (The International WELL Building Institute) tarafından yürütülen bir belgelendirme sistemidir. Binaların insan sağlığı ve refahı üzerindeki etkisini değerlendirir. Dünyanın ilk bina sertifikalandırma organıdır. Bu plan, tıbbi ve bilimsel araştırmalarla insan sağlığını desteklediği kanıtlanmış özel tasarım ve yapım uygulamalarını desteklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir