Ofis Mobilyalarınızı Nasıl Seçersiniz?


Ofis mobilyalarınızı seçmek en başında basit bir görev gibi görünebilir; ancak unutmayın, personeliniz neredeyse tüm zamanını ofiste çalışarak geçirecek. Hepimiz, her gün ofis sandalyelerimizde oturarak saatler geçiriyoruz, bu nedenle doğru ofis mobilyalarını seçmek çalışan verimliliğini artırmak adına oldukça önemlidir.

Yeni ofis mobilyaları seçerken hatırlamamız gerekenler:

  • Maliyet
  • Alan
  • İşlev
  • Renk
  • Tasarım
  • Ergonomi

Alan

Tedarik edilen mobilyalar, her zaman işyeri işlevselliği düşünülerek tasarlanmış olmalıdır. Ofis alanının ve çalışma masalarının oluşturabileceği karmaşayı önlemek, ortamı iyileştirmek için çözümler sunabilen bir tedarikçi ile çalışmak önemlidir.

Dağınık olmayan bir ofis ve özellikle çalışma masası, daha net düşünmenizi ve odaklanmanızı sağlar. Birden fazla kişinin kullandığı çalışma masalarını tercih etmek alandan tasarruf sağlar, ekipleri bir araya getirir ve daha yakın çalışmalarına olanak verir.

Dağınık masalardan kurtulmanın bir yolu da dolap sistemleridir. Personel sürekli kullanmadığı malzeme ve ekipmanlarını dolaplarda muhafaza edecek ve gereksiz dağınıklık bu şekilde önlenebilecektir. Dolaplar, daha az yer kaplayan masalar kullanabilmenize ve dolayısıyla ofisinize daha fazla masa sığdırmanıza yardımcı olur. 

Modüler Duvar

Ofis mobilyası seçiminde; sahip olduğunuz alanı, personelinizin yerine getirdiği işlevleri, ihtiyaç duymadığınız ya da nadiren ihtiyaç duyduğunuz malzemeleri de göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.

Maliyet

Daha önceden planladığınız veya yönetim tarafından belirlenmiş bir bütçeye veya bir kılavuza sahip olabilir ve daha uygun ofis mobilyaları seçerek tasarruf etmek isteyebilirsiniz; ancak burada durup biraz daha düşünmelisiniz. Ofis mobilyalarınız ciddi bir personel yatırımı olarak görülmelidir, sadece mobilyaya değil çalışanlarınıza da yatırım yaptığınızı unutmayın.

Ofis mobilyası seçimine çalışanlarınızın her gün ofiste oturarak saatlerini harcayacaklarını düşünerek karar vermek gerekir. Kaliteli bir ofis kurmak sadece personel konforu ve refahı açısından önemli olmakla kalmaz, mobilyalarınızı daha uzun süre kullanmanıza da olanak sağlar.

Ergonomi, Fonksiyon

Doğru ofis mobilyaları seçmek, personelin refahı için çok önemlidir. Uygun bel desteğine sahip, ergonomik tasarımlı ofis sandalyeleri sürekli masa başı çalışanlar için mükemmel bir tercihtir. Personeliniz ayakları düz bir şekilde rahatça oturabilmeli ve sandalye rahat edebileceği şekilde ayarlanabilir olmalıdır.

Araştırmalara göre ofis çalışanlarında kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları oldukça fazla görülmektedir.

Çalışanlarınız, işlerini düzgün bir şekilde yapmak için ihtiyaç duydukları her şeye sahipler mi?

Büyüyen bir şirketseniz, henüz toplantı salonları için ayrılmış bir alanınız olmayabilir. Böyle bir durumda çözüm olarak ofis bölme sistemleri kullanabilir ve toplantı alanını bölebilirsiniz. Ofis bölme sistemleri elektrik ve aydınlatma seçenekleri ile birlikte gelir ve aynı zamanda multimedya yetenekleri, akıllı cam seçenekleri sunabilir.

Ofis bölmelerinde uygun ofis mobilyalarının bulunması da önemlidir. Standartları düşürerek tasarruf etmek hiç kimsenin sağlığı ve dolayısıyla iş verimliliği için iyi değildir. Diğer fonksiyonel hususlar ise; kişisel eşya ve dokümanlar için bölümler ve geri dönüşüm noktaları olabilir.

Tasarım ve Renkler

Ofis mobilyalarınızın rengi kişisel bir tercih veya markanızı ifade eden renklerden oluşabilir. Çok sayıda renk ve kumaş seçeneğimiz olduğu için, ofis mobilyalarını marka renkleri ile uyumlu halde tasarlayabiliyoruz.

Renk ve tasarım tercihlerinizin temelinde insan psikolojisi yer alabilir. Birçok renk ruh halimizi etkiler ve renklerin enerjimizi yönettiğine de inanılır. Bir mola alanına açık maviler veya doğal yeşil tonlar koymak personelin doğanın renkleri ile rahatlamasına yardımcı olabilir. Toplantı salonlarında enerji seviyelerini yüksek tutmak ve insanları zinde kılmak için dinamik tonlar kullanılarak aydınlık ve enerjik bir ambiyans oluşturulabilir.

Çevreyi korumak için minimalist tasarım tabanlı mobilyalar kullanabilir, minimal bir yaklaşımla da modern ve şık bir ofise sahip olabilirsiniz.